TATABÁNYAI MAGVETŐ
„Íme, kiment a magvető vetni” (Márk evangéliuma 4:3)
„…a mag sarjad és nő…” (Márk evangéliuma 4:27)
Elhangzott a Tatabányai Evangélikus Egyházközségben 2013. május 26-án, Szentháromság ünnepének istentiszteletén Schermann Gábor lelkész* szolgálatával.
Kezdő ének: 251 (Sántha Károly 1840-1928) - Liturgia: 7
1. Hiszek benned, Istenemben, Teljes egész életemben, Boldoggá tesz e hit engem. - 2. Édes jó Atyámnak vallak, Tiszta szívből magasztallak, Bízom benned, el nem hagylak. - 3. Mennynek, földnek Teremtője, Mindeneknek éltetője, Légy lelkem gondviselője! - 4. Hiszek benned, Jézusomban, Krisztusomban, én Uramban, Isten Fia, légy oltalmam! - 5. Ha szenvedés érne engem, te vigasztalj keresztemben, S ne hagyj soha elcsüggednem! - 6. Ki Atyád jobbján ülsz mennyben, Vonj magadhoz, Jézus, engem, Koronámat add elvennem! - 7. Hiszek tebenned, Szentlélek, Segítséget tőled kérek, Üdvöt általad remélek. - 8. Hiszem Istennek országát, Krisztusomnak szentegyházát, És bűneim bocsánatát. - 9. Atya, Fiú és Szentlélek! Hiszem, veled célhoz érek, Örökkön-örökké élek!
Az Atya, Fiú, Szentlélek nevében. - Ámen.
Az örökkévaló Királynak, a halhatatlan, láthatatlan egy
Istennek tisztesség és dicsőség örökkön-örökké! 1Tim 1,17
Nagy az Úr, méltó hogy dicsérjék,
nagysága felfoghatatlan.
Nemzedékről nemzedékre dicsérik műveidet,
hirdetik hatalmas tetteidet.
Magasztal, Uram, minden teremtményed,
híveid áldanak téged.
Elmondják, hogy országod mily dicsőséges,
és uralmad nemzedékről nemzedékre tart. Zsolt 145,3.4.10.11
Dicsőség az Atyának, a Fiúnak, a Szentléleknek, miképpen volt kezdetben, úgy most és mindörökkön örökké.
Az örökkévaló Királynak, a halhatatlan, láthatatlan egy Istennek tisztesség és dicsőség örökkön-örökké!
Liturgia: Hála, dicsőség, Atya Isten néked, Szent Fiú Isten, Vigasztaló Lélek, Most és örökké magasztaljon téged Zengő dicséret.
Az Úr Jézus Krisztus kegyelme legyen mindannyiunkkal!
Testvéreim, Isten színe előtt most gondoljunk méltatlan voltunkra, vigyük Elé a bűnünket és kérjük az Ő irgalmát:
Uram, fordulj felém és könyörülj rajtam, mert magányos és nyomorult vagyok Nélküled. Enyhítsd szívem szorongását. Szabadíts meg szorult helyzetemből. Lásd nyomorúságomat és gyötrődésemet, és vétkemet bocsásd meg. Tartsd meg életemet, ments meg, ne szégyenüljek meg amiatt, hogy Hozzád menekültem. Feddhetetlen becsület őrizzen engem, mert Benned reménykedem. Szabadítsd ki, ó, Isten, népedet minden nyomorúságából. Az Úr Jézus Krisztusért. Ámen.
Liturgia: Örök Felség, szent Istenünk, Könyörgünk, irgalmazz nékünk! Ha vár minket az ítélet, Légy kegyelmes, kérünk téged.
Testvéreim! Megkönyörült rajtunk, méltatlan embereken az Úristen Jézus Krisztus által, aki önmagát adta értünk, hogy megtisztítson bennünket a Maga népévé, amely jó cselekedetre törekszik. Dicsőség a magasságban Istennek, a földön békesség és az emberekhez jóakarat. Ámen.
Liturgia: Ó, bárcsak ezer nyelvem volna, S angyalokéval érne föl, Mindegyik versenyezve szólna Teljes szívemnek mélyiből. Dicséretedre, Istenem, Ki annyi jót művelsz velem!
Jöjjetek, Testvéreim, imádkozzunk:
Mindenható Atyaisten, aki életet adtál nekünk és üdvösségre hívtál el minket, - légy áldott jóságodért. Isten Fia, aki életedet adtad értünk, bűnbocsánatot szereztél nekünk, - légy áldott hűségedért. Vigasztaló Lélek, aki Krisztushoz térített és a Benne való hitben megszentelt minket, - légy áldott szeretetedért. Téged illet minden dicsőség, Szentháromság, egy igaz Isten
a Jézus Krisztus által, aki az Atyával és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik örökkön-örökké. Ámen.
Ámen.
Igeolvasás:
Kedves Gyülekezet, szeretett Testvéreim! Isten Igéjét olvasom most. Szentháromság vasárnapjának Ószövetségben megírt Igéje Ézsaiás próféta könyvének a 6. fejezetében így szól hozzánk:
Ezt írja a próféta:
Uzzijjá király halála évében láttam az Urat, magasra emelt trónon ülve. Palástja betöltötte a templomot. Szeráfok álltak mellette, hat-hat szárnya volt mindegyiknek: kettővel arcát takarta el, kettővel lábát fedte be, kettővel pedig repült. Így kiáltott egyik a másiknak:
Szent, szent, szent a Seregek URa,
dicsősége betölti az egész földet!
A hangos kiáltástól megremegtek a küszöbök eresztékei, és a templom megtelt füsttel. Ekkor megszólaltam:
Jaj nekem! Elvesztem,
mert tisztátalan ajkú vagyok,
és tisztátalan ajkú nép között lakom.
Hiszen a Királyt, a Seregek URát
látták szemeim!
És hozzám repült az egyik szeráf,
kezében parázs volt,
amelyet fogóval vett le az oltárról.
Számhoz érintette, és ezt mondta:
Íme, ez megérintette ajkadat,
bűnöd el van véve,
vétked meg van bocsátva.
Majd az Úr szavát hallottam,
aki ezt mondta: Kit küldjek el,
ki megy el követségünkben?
Én ezt mondtam:
Itt vagyok, engem küldj!
Ő válaszolt: Menj,
és mondd meg e népnek:
Hallván halljatok, de ne értsetek,
látván lássatok, de ne ismerjetek!
Tedd kövérré e nép szívét,
tedd süketté a fülét,
és kösd be a szemét,
hogy szemével ne lásson,
fülével ne halljon,
szívével ne értsen,
és megtérve meg ne gyógyuljon.
Megkérdeztem:
Meddig tart ez, Uram?
Ő így felelt: Míg el nem pusztulnak,
és lakatlanok nem lesznek a városok,
a házakban nem lesz ember,
a föld pedig pusztává nem válik.
Eltávolítja az ÚR az embert,
és nagyon elhagyott lesz az ország.
Ha megmarad belőle egy tized,
azt is újból pusztulás éri.
De úgy, ahogyan a csernek vagy a tölgynek
kivágás után is megmarad a gyökere.
Ez a gyökér lesz a szent mag.
Így szól hozzánk erről Isten Igéje Pál apostol Római leveléből a 11. fejezet végéről:
Ezt írja az apostol:
Ó, Isten gazdagságának, bölcsességének és ismeretének mélysége! Milyen megfoghatatlanok az ő ítéletei, és milyen kikutathatatlanok az ő útjai! Ugyan „ki értette meg az Úr szándékát, vagy ki lett az ő tanácsadójává? Vagy ki előlegezett neki, hogy vissza kellene fizetnie?” Bizony, tőle, általa és érte van minden: övé a dicsőség mindörökké.
Boldogok, akik hallgatják, a szívükbe zárják és megtartják az Isten beszédét. Ámen.
Ének: 255 (Luther Márton 1483-1546, 1541-ben írta, amikor Budavár elesett - Gregorián dallamból Luther M. 1483-1546)
1. Tarts meg, Urunk, szent igédben! Végy erőt ellenséginken, Kik szent Fiadat támadják, Hogy trónodról letaszítsák! - 2. Úr Krisztus, láttasd hatalmad, Ki minden urak Ura vagy! Te védd meg árva népedet, Hogy dicsérhessen tégedet! - 3. Jer, vigasztaló Szentlélek, Adj egyetértést népednek! Állj mellénk a végső órán, Vígy életre halál után.
Szószéki szolgálat
Kegyelem nékünk és békesség Istentől, a mi Atyánktól és Urunktól, Jézus Krisztustól. Ámen.
Igeolvasás:
Kedves Gyülekezet, szeretett Testvéreim! A mai napnak az evangéliumban megírt Igéjét olvasom. Máté evangéliumából szól hozzánk az evangélium végéről:
A tizenegy tanítvány elment Galileába arra a hegyre, ahova Jézus rendelte őket. Amikor meglátták őt, leborultak előtte, pedig kétségek fogták el őket. Jézus hozzájuk lépett, és így szólt: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön. Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet, megkeresztelve őket az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek nevében, tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek; és íme, én veletek vagyok minden napon a világ végezetéig.”
Urunk! Szentelj meg minket Igéddel. Igéd igazság. Ámen.
Igehirdetés:
Kedves Gyülekezet! A mai ünnep, a mai nap Szentháromság ünnepe, ünnep a vasárnapon túl is, egy ünnep, - viszont nem egy múltbeli eseménynek az ünnepe. Nem azt ünnepeljük, hogy valamikor valami történt. Nem is egy jelenbeli erőforrásnak az ünnepe. Tehát nem mostani reménységünkre, tennivalónkra hívja fel a figyelmet. Nem is egy jövőbeli várakozásnak az ünnepe, tehát nem is arról szól, hogy mire készülünk, hova tartunk, miben bízunk a jövőben. - Hanem együtt a három: „Szentháromság egy igaz Isten”.
Ennek a régi, keresztény kifejezésnek a titokzatos matematikája az, amiről a mai vasárnapnak az Igéi szólnak. Erre, a titokzatos matematikára nincsen egy egzakt kifejtős magyarázat. - Eddig még nem hallottam róla legalábbis, hogy lenne. - Nagyon szemléletes, ugyanakkor kivétel nélkül erősen sántító megközelítések vannak csupán, amelyek egyik vagy másik szempontból, de mindig látványos hiányosságokkal magyarázzák, szemléltetik azt, hogy mit jelent az az Újszövetség hitében, hogy Isten három személye egy, és ez az Ő dicsősége? - Megoldása, válasza ennek a kérdésnek csak az evangéliumok alapján van, az evangélium alapján Jézus Krisztusra nézve. - Tehát rá érdemes figyelni, mert ott van valahol a megoldás: a Vele való közösségünkben.
Jézus, aki az Atyától jött, akiben látjuk az Atyát. Aki nem az emberek egyikeként halt meg, áldozatul esve a bűnnek és a mulandóságnak, hanem minket ezzel, a haláltól megszabadító Istenként. Aki az atyához elmenve is velünk van minden napon Szentlelke révén. Aki nemcsak velünk van, társként, segítőként mellettünk van, hanem aki Maga választ ki, szentel meg és áldja meg a hitünket és mindenféle tanítványi küldetésünket, igyekezetünket. Aki Egyházát Maga erősíti meg és szenteli meg. Aki mégis ezt úgy teszi, hogy a tanítványainak mondja: menjetek.
Ő a mi Urunk és Istenünk! - elegendő kételkedve, vagyis nem értve a dolgokat, leborulni Előtte. Az evangéliumok tanúsága szerint elegendő menni és élni azt, amit Ő tesz velünk. Tehát Őbenne és Őáltala tudunk gyönyörködni. Szó szerint gyönyörködni Isten háromságos egységében.
Ő azt mondja, Jézus, a tanítványainak, tehát a tizenegynek és rajtuk keresztül aztán a későbbi nemzedékeknek mindmáig, hogy: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön.”
Mivel nagyon sok mindent elmond Jézus ebben a pár mondatban a tanítványainak itt, Máté evangéliuma végén - és ebben rengeteg-minden kérdés és továbbgondolkodni való van - erre most nincsen lehetőségünk ezeket végigjárni egy istentiszteleten, viszont most, mivel Szentháromság vasárnapja van, azt javaslom, hogy erre a mondatára koncentráljuk és ebből kiindulva nézzük mindazt, amit megad. Tehát: „Nekem adatott minden hatalom mennyen és földön.”
Jézus az evangéliumban rendszeresen úgy nevezte magát tanítványainak az emberek előtt, hogy: Emberfia. Ezt nem véletlenül tette, hanem Számára nyilvánvalóan kedves, merthogy sokszor, ha idézte - és sokszor mondta annak beteljesülésére -, tehát nyilvánvalóan Számára kedves és küldetése szempontjából meghatározó prófécia alapján tette ezt.
Fölolvasom most ezt a próféciát, hogy világos legyen és hogy lássuk a nagyon fontos összefüggést Jézus szava és e között a prófécia között. Dániel könyvének a 7. fejezetében ez áll:
Dániel próféta ezt írja:
Láttam az éjszakai látomásban:
Jött valaki az ég felhőin,
aki emberfiához hasonló volt;
az öregkorú felé tartott,
és odavezették hozzá.
Hatalom, dicsőség
és királyi uralom adatott neki,
hogy mindenféle nyelvű nép
és nemzet őt tisztelje.
Hatalma az örök hatalom,
amely nem múlik el,
és királyi uralma nem semmisül meg.
Így szólt tehát a Dániel-féle prófécia, és ezzel összhangban, ennek a teljesüléseként azzal az igénnyel, - tehát hogy ez a prófécia most teljesül-e -, ezzel az igénnyel beszélt sokszor Jézus a tanítványaihoz, - most is.
Próbáljunk ki egy filozófiai jellegű fogalomjátékot most: Áron, mondj egy számot! - Öt.- Nyolc. Én nyertem. - Tilla, mondjál egy számot! - Hét. - Tizenkettő. Én nyertem. - Aki nagyobbat mond, az nyer. Akar még valaki játszani? Van értelme ennek a játéknak? - Nincs értelme, mert minden számnál tudok nagyobbat mondani. Tehát számok nagyobbak-kisebbek vannak, és nincs legnagyobb szám. Ha valaki rafináltnak gondolja magát, azt mondja: végtelen - nem jó, mert ez nem szám, hanem fogalom. Annak a fogalomnak a kifejezése, hogy ami már nem szám, mert nem kifejezhető, nem valamekkora, hanem minden - nem szám. Úgyhogy ez nem szabályos. - Tehát bárki bármilyen számot mond, annál tudunk nagyobbat mondani. Ugyanígy van a hatalommal is. Bárki bármennyi hatalmat szerez, lehet annál még többet szerezni. Mert a hatalom is számokkal kifejezhető.
Két egyszerű példa az emberi történelem két fő hatalmi eszközével: a fizikai erőt adó fegyverrel és a modern civilizáció hatalmát adó pénzzel.
.
Ennyi fegyverrel elég nagy hatalma van
valakinek vagy valakiknek.
De ha ezzel találja magát szembe, - akkor alulmarad.
És ezt is lehet még fokozni.
Ennyi pénzzel sok mindent el lehet érni.
De ha valaki ennyit kap, - azzal még többet.
És ez is fokozható, mert a mai bankszámlákhoz nem tartozik papír, csak számjegyek a képernyőn. Azt pedig bármeddig lehet írni, mert a képernyő széles, hosszú és magas. Sok szám elfér rajta. Lehet végtelenségig fokozni, - csak a végtelent nem érjük el. - Még tovább fokozhatjuk a hatalomnak a mennyiségét!
És ha Jézus azt mondja: „Nekem adatott minden hatalom!”, - akkor ezzel azt mondja, hogy egyrészt nem szerezte a hatalmat, vagyis megszerzett a hatalom összességéből egy bizonyos mennyiséget, hanem Neki adatott. Ugyanezt mondja Dániel és ugyanezt mondja Jézus: „adatott”. Vagyis a világot - és benne az összes lehetséges hatalmi erőforrást - a Teremtő Úristen adta. - Ezt fejezi ki ez az „adatott” szó.
A másik, hogy Jézus hatalma nem kevesebb-több, hanem a legtöbb. Hanem minden, ami említésre méltó lehet. Az Ő teremtő és új világot teremtő-építő munkája során. Minden, ami említésre méltó lehet.
Tehát nem zárja ki azt, hogy nekünk vagy bárki más embernek több vagy kevesebb hatalma legyen. De kifejezi, kifejezésre juttatja Jézus azt, hogy bárkinek a több vagy kevesebb hatalma, - az Isten munkája szempontjából nem döntő.
Ő az, aki a tanítványait elhívja, tehát hatalma van fölöttük. Ő az, aki azt mondja az embernek: kövess engem, és akkor az ember otthagyva mindenét, követi Őt, tehát hatalma van fölötte. Ő az, aki az embert megszentelteti, meggyógyíthatja, föltámaszthatja, és ezért hatalma van fölötte. Ő az, aki a bűnnek az erejét, hatását, következményét el tudja törölni. És ezért hatalma van az életünk, sorsunk legnagyobb számunkra elérhetetlen mennyiségű, de véges hatalommal rendelkező hatalmai fölött.
Hatalma van. Anélkül, hogy ehhez a mi véges hatalmainkat kölcsönző, fizikai vagy anyagi erőt igényelné, mert Ő a Teremtő, Megváltó és Megszentelő Isten.
Imádkozzunk:
Jó Uram! Köszönöm, hogy haláloddal engem megmentve Rajtad való örömre fordítasz, tartasz meg. Ámen.
Ének: Jézus, a te beszéded, teremjen jó gyümölcsöket. Szent igéd és Szentlelked, ítélje meg bűneinket. Vigasztaljon bánatunkban, bátorítson halálunkban.
Amennyiben megérintett bennünket életünk során a Szentháromság Isten szeretete és gyönyörűsége, akkor ezt a hitünket megvallva, kifejezve, - amennyiben nem úgy, szemlélve a többieknek a hitét, - mondjuk el együtt imádság- és hitvallásképpen a keresztyénség hitvallását, az Apostoli Hitvallást:
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek teremtőjében.
És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt; megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján; onnan jön el ítélni élőket és holtakat.
Hiszek a Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.
Urunk békessége, mely minden emberi értelmet meghalad, meg fogja őrizni szívünket, gondolatainkat Jézus Krisztusban.
Most vigyük Isten elé az életünket, dolgainkat. Imádkozzunk:
Jó Istenünk, szerető Atyánk! Hálaadással köszönjük Neked mindazt, amit életünkért nekünk adtál és tettél; világunkat, amelyet gyönyörűséggel megalkottál, és benne számtalan kinccsel halmoztál el bennünket. Köszönjük Neked az életet, amelyet felfoghatatlan módon az anyagba tettél. Hálaadással köszönjük Neked Igédet, amellyel az élő anyagot: bennünket megszólítasz, és nekünk a minket alkotó anyagnál messzebb való távlatokat adsz. Hálaadással köszönjük Neked emberi közösségeinket, amelyekbe helyeztél, amelyek a Te szeretetedre nevelnek, tanítanak minket, úgyis, hogy a mintáit, szeretetednek a csíráit megtanuljuk az embertársainktól kapott szeretetben, és úgy is, hogy a Teirántad való szeretet csírája nevel az egymás iránti szeretet gyakorlása, küzdelme, próbatételei között. Hálaadással köszönjük Neked a gyülekezetünk közösségét, azt, hogy Igéddel való találkozásnak az otthonát adtad nekünk emberek közösségében hozzánk hasonló, de mégis sok-sokféle emberek között egyként a Krisztus-hitben.
Kérünk Téged, nevelj bennünket a Te gyermekeidként igaz hitre. Tarts meg bennünket örömünkben és bánatunkban, kísértéseinkben, betegségeinkben, sikereinkben és elmúlásunkban. Őrizz meg országod számára Jézus Krisztus által, akinek a nevében fordulunk Hozzád: Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a Te neved, jöjjön el a Te országod, legyen meg a Te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is. Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma, és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek. És ne vígy minket kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól, mert tiéd az ország, a hatalom és a dicsőség mindörökké. Ámen.
Vegyétek az áldást: Isten népe! Áldjon meg téged az ÚR, és őrizzen meg téged. Ragyogtassa rád az ÚR az ő arcát, és könyörüljön rajtad. Fordítsa feléd az ÚR az ő arcát, és adjon neked békességet. Ámen.
Ének: 381 (Tranoscius énekeskönyv 1743, szlovák - Kéziratos szlovák korálkönyv 1750 körül)
1. Jézusom, Krisztusom, Én szerelmesem! Lelkem téged vajon Hol keressen? Szép napom, vesd reám a te fényed, Nélküled a földön nincsen élet! - 2. Éjjel is, nappal is Óhajtva várlak, Folyton kereslek, míg Meg nem talállak; Jelenj meg nekem nagy bánatomban: Bűnömre tebenned gyógyítóm van! - 3. Eggyé lenni kíván A szívem veled, Élnie különben Tovább nem lehet. Nélküled mit sem ér egész éltem, Veled halálom is nyereségem. - 4. Ahova te vezetsz, Csak oda megyek, Hogy így mindörökké Teveled legyek. Ha téged hívtalak, drága vendég, Szegényen is gazdag vagyok mindég.
*A szóban elhangzott istentisztelet felvételről rögzített szövege, mely nem tartalmazza a non-verbális összetevőket.
Az énekek és a liturgia kottáit a „Digitális evangélikus énekeskönyv”-ben (enekeskonyv.lutheran.hu honlapon), valamint az Evangélikus Énekeskönyvben lehet megkeresni, megtalálni.
A MAGVETŐ és a korábbi MAGVETŐ-k a Gyülekezet tatabanya.lutheran.hu honlapján találhatók meg, ahol még további hasznos információk is vannak
Az 1. oldali vízjelen a Tatabányai Evangélikus Gyülekezet temploma látható.
Az igehirdetés szövegkiemelései az Íródeáktól származnak.